Прокуратурата е образувала повече от 120 досъдебни производства за нарушаване на задължителната карантина.

Това съобщиха днес от държавното обвинение. 

Производствата са по чл. 355 от Наказателния кодекс, приет наскоро. Според текста нарушителите могат да бъдат пратени в затвор до 5 години. Налага се и глоба от 10 000 лева до 50 000 лева.

Под карантина у нас са поставени над 7000 души.

Анализът на данните за последната седмица на петте апелативни района – София, Велико Търново, Варна, Бургас и Пловдив, показва, че най-често нарушенията се извършват от български граждани, на които след завръщането им от чужбина в страната за срок от 14 дни е забранено да напускат домовете си.

Искам обратно

От прокуратурата дават и примери с някои куриозни случаи.

Такъв е този на гражданка на бургаския квартал "Зорница", която след завръщането си от Италия в България е нарушила задължителната карантина, като заедно с двете си деца е посетила сестра си, защото "не се били виждали от години".

При друг случай, регистриран преди въвеждането на ограниченията за допускане само на неотложни пътувания между областните центрове, е установено, че жител на Исперих, който се е завърнал от Холандия, не пребивава на посочения адрес, на който е поставен под карантина за срок от 14 дни.

След осъществена телефонна връзка лицето е обяснило, че се намира в свой имот до Тетевен и възнамерява отново да пътува за Холандия.

В тази връзка нарушителят е обявен за общонационално издирване.

Част от образуваните досъдебни производства за нарушаване на противоепидемиологичните мерки са срещу шофьори на тежкотоварни камиони, които след завръщането си в страната не изпълняват наложената карантина, а отново поемат зад граница.

Прокуратурата е образувала досъдебни производства и по чл. 326 от НК за предаване на неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога по време на извънредното положение във връзка с разпространението на COVID-19.