Педиатрите и училищните власти ще получат списък от Експертния съвет по педиатрия, който съдържа диагнози - основание някои от децата да учат дистанционно. Това уточни пред БНР главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб за коронавируса доц. Ангел Кунчев. 

„Така че при наличие на тези данни, на тези диагнози родителите да имат право на избор за начина на обучение“, добави той.

По-голямата част от родителите предпочитат присъственото обучение, около 20-25 на сто подкрепят дистанционната форма, посочи Кунчев, запитан има ли опасения за злоупотреби с тези диагнози, за да остават повече деца у дома.

Ако в даден клас се появи положителен случай, "настройката е" децата от съответната паралелка да преминат в карантина и за 14 дни, а обучението им през тозипериод да бъде дистанционно, след което да се върнат към присъствената форма.

Спред Кунчев не се налагат обаче масови изследвания на контактни лица, ако едно дете от един клас е дало положителен резултат, защото те нямало да дадат кой знае какви предимства. При позитивен тест било достатъчно да бъде карантиниран само класът на съответния ученик.

„Масов скрининг не предвиждам, той няма някаква профилактична особена стойност. Това, което ще получите като резултат, е картинката в момента и след два дена тя може да бъде съвсем различна“, смята той.

Относно PCR тестовете на учениците Кунчев отбеляза, че може да се ползва утвърденият общ механизъм - общопрактикуващият лекар или специалист в болницата могат да поискат такова изследване и след одобрение от РЗИ тестът да бъде направен, като се заплати от НЗОК.

Там, където това ще се направи, е логично да бъде за сметка на Касата, защото тези деца са осигурени от държавата, поясни той.  

Граничните мерки вече нямали такова водещо значение

Според Кунчев експертите вече се били отказали да дават прогнози как ще се развие ситуацията с коронавируса.

В анализа на данните от последните дни и на седмична база той изтъкна, че има значителен спад, над 30%, и България е сред малкото страни в Европа с такова намаляване. "Трудно е да се каже обаче дали тенденцията ще се задържи. Сега сме се устремили към средните за Европа стойности заболяемост", каза още той.

Като епидемиолог той смятал, че граничните мерки вече нямат чак такова водещо значение, защото циркулацията на вируса вътре в страните била достатъчно голяма.

Грипни ваксини, мултиплексни тестове

Противогрипните ваксини тази година може да се забавят заради повишеното търсене в световен мащаб. Около 180 хиляди дози вероятно ще бъдат предоставени безплатно за възрастните хора. Горе-долу същите количества ще бъдат пуснати и на свободния пазар.

„На всички е ясно, че комбинацията на сезонен грип с COVID-19 само усложнява картината. Макар че и там има развитие. Започнаха доста фирми да правят мултиплексни тестове, при които с един тест се дава възможност да отдиференцираме за какво става въпрос. Това ще помогне много на лекарите, но все още те не са налице“, разясни по този въпрос главният държавен здравен инспектор.