Общопрактикуващите лекари ще могат да издават направления за PCR тест за COVID-19 при съмнения, че даден пациент е заразен.

Това ще стане след сключване на анекс към Националния рамков договор, съобщиха в сряда от здравното министерство.

Решението беше взето на среща между министъра проф. Костадин Ангелов и представители на Българския лекарски съюз (БЛС) – д-р Иван Маджаров и д-р Николай Брънзелов, на НЗОК – управителят проф. Петко Салчев, на РЗИ-София град, на столични лечебни заведения и членове на Националния оперативен щаб.

В сряда Единният информационен портал отчете рекорден брой случаи на коронавирусна инфекция - 436. Увеличават се и пациентите, които са настанени в болница.

За издаването на направлението за PCR тест ще има строги критерии, изготвени от БЛС, Министерството на здравеопазването, НЗОК и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

До подписването на анекса в извънболничната помощ направления за тестване ще продължат да издават специалистите по инфекциозни болести, пулмология, педиатрия и УНГ болести. Новото е, че те ще имат право да издават по-голям брой направления от сегашния. Правото си да назначават изследване те ще запазят и занапред, се казва в съобщението от здравното министерство.  

Организацията на джипитата ще подготви алгоритъм за път на пациента при личния лекар през есенно-зимния сезон. Документът ще бъде утвърден и разпространен до всички заинтересовани страни след съгласуването му с Министерството на здравеопазването. Наскоро общопрактикуващите лекари се оплакаха, че грипната вълна заедно с различните респираторни вируси, характери за есенно-зимния сезон, се задават, а те нямат метологически ,указания как ще действат в усложнената обстановка.