Със своя заповед, издадена днес, 18 декември, министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов забрани износа на лекарствени продукти, които влизат в терапевтичните схеми за лечение на заболяването COVID-19 и се прилагат в болничната и извънболничната помощ.

Това съобщават от ведомството. Забраната е в сила до 31 януари.

Заповедта се издава на основание чл. 217д, от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и във връзка с постъпило писмо с вх. 12-01-98/15.12.2020 г. от Изпълнителната агенция по лекарствата предвид усложнената епидемична обстановка.

Според писмото от агенцията задължително използваните лекарствени продукти, които медицинските специалисти от болничната и извънболничната помощ прилагат при лечението на болни от коронавирусната инфекция, са от различни анатомо-терапевтични групи:

-          С международно непатентно наименование Azithromycin;

-          С международно непатентно наименование Enoxaparin;

-          С международно непатентно наименование Nadroparin;

-          С международно непатентно наименование Dexamethasone;

-          Медицински газ кислород.

"Анализът на данните, които ИАЛ получава от Националната система за верификация за посочените лекарствени продукти, показва значително повишаване на потреблението им в сравнение с предходните месеци, като усреднено за INN Azithromycin повишението е с 5000%, за INN Dexamethasone е с 2300%, за INN Nadroparin и Enoxaparin -  с почти 500%", пишат още от здравното министерство.

Извършените от лекарствената агенция през ноември и през декември проверки по сигнали за недостиг от лекарствени продукти показвали, че лекарствените продукти с посочените международни непатентни наименования са предмет на паралелен износ от територията на Република България за други страни, в количества, създаващи предпоставки за потенциален недостиг от лекарствените продукти за българския пазар.

В писмото се посочвало, че "независимо от законния характер на извършваната дейност, износът на лекарствени продукти, използвани в процеса на лечение на български пациенти с COVID-19 в период на увеличено потребление, нарушава крехкия баланс между доставените на територията на страната лекарствени продукти и повишените нужди от тях за задоволяване на здравните потребности на населението".

 
За недостиг на някои медикаменти, които се прилагат при пациенти с COVID-19 се заговори в първата половина на ноември. Тогава здравният министър увери неколкократно, че недостигът няма, липсите в апечната мрежа са временни и са предизвикани от презапасяването на хората и желанието им да се самолекуват. Между Българския лекарски съюз и Фармацевтичния съюз също прехвърчаха искри - кой изписва антибиотици без преглед на пациенти или лекува по телефона и кой дава лекарства без да изисква рецепта.
 
По-късно Ангелов увери, че нискомолекулярните хепарини, които са изключително важни за бременни жени, са осигурени. И че недостиг на лекарства няма.