Президентът на Иран Хасан Рохани приветства ядрената сделка със световните сили и я нарече „златна страница“ в историята на страната. Той очаква икономическо бъдеще, по-малко зависимо от петрола, предаде Ройтерс.

В обръщението си пред парламента президентът Рохани отбеляза и възраженията на Израел срещу вдигането на санкциите, на някои американски конгресмени и, както той ги нарече, войнолюбците в региона – очевидно става дума за противниците на Иран в Залива.

САНКЦИИТЕ СРЕЩУ ИРАН БЯХА ОТМЕНЕНИ

Дългогодишната икономическа изолация на Иран приключи, когато световните сили вдигнаха санкциите в събота в замяна на съгласието на Техеран да приеме сделка за ограничаване на ядрените си амбиции.

Рохани представи проектобюджета на Иран за следващата фискална година, която започва от март, и определи сделката като „повратен момент“ за икономиката на страната, която е сред основните производители на петрол, но бе изолирана от световния пазар в последните пет години.

"Ядрените преговори, които напредваха под водачеството на Върховния ни лидер и помощта на народа ни, са истинска златна страница в историята на Иран“, каза Рохани.

"Ядрената сделка е възможност за развитието на нашата страна, за подобряване на благосъстоянието на народа ни, за стабилност и сигурност в региона“, допълни президентът.

По същото време, когато бяха вдигнати санкциите, Техеран обяви освобождаването на петима американци, сред които и репортера от „Вашингтон пост“ Джейсън Резаян, като част от размяна на затворници със САЩ.

Двете събития намаляват значително напрежението между Техеран и Вашингтон, което бе ключово за региона още от Ислямската революция през 1979 година насам.

Десетки милиарди долари, под формата на ирански активи, сега ще бъдат размразени и мултинационалните компании вече ще имат възможност да развиват бизнес в Иран, чийто пазар е гладен за всичко – от автомобили до части за самолети.

Кой как приема новината

Размразяването между САЩ и Иран обаче се приема с подозрение от републиканците, както и от съюзниците на Вашингтон в Близкия Изток, включително Израел и Саудитска Арабия.

Позицията на Израел личи недвусмислено в изявлението на премиера Бенямин Нетаняху снощи.

"Дори и след подписването на ядреното споразумение, Иран не е изоставил амбициите си да се сдобие с ядрено оръжие и продължава да дестабилизира Близкия Изток, да разпространява по света тероризъм и да нарушава междунаодните си ангажименти“, се казва в изявлението.

Рохани отвърна на критиците си:

„Всеки се радва освен ционистите, войнолюбците, които разпалват религиозни войни сред ислямските народи и хардлайнерите в американския конгрес“.

Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) обяви в събота, че Иран се е съобразил със споразумението от миналата година със шестте световни сили и това на практика изпрати санкциите в миналото.

Директорът на МААЕ Якия Амано днес е в Техеран за среща с президента Рохани и ръководителя на местната ядрена агенция. Минути след изявлението на МААЕ Съединените щати формално вдигнаха санкциите в банковия сектор, корабоплаването и търговията със стомана. Европейският съюз също така отмени своите икономически и финансови санкции срещу Иран, които бяха свързани с ядрената тема.

Изявлението на МААЕ на практика отмени и всички останали санкции срещу Иран, наложени от ООН.

Повече пари и престиж за Иран

Краят на санкциите означава повече пари и повече престиж за шиитски Иран, който играе основна роля в религиозните конфликти в Близкия Изток, особено във войната в Сирия, където съюзниците на Техеран се бият срещу сунитските бунтовници.

Новината също е успех за президента Рохани, прагматичен духовник, който бе избран през 2013 година с обещанието да намали изолацията на Иран.

Техеран отрича ядрената му програма да е имала за цел сдобиването с атомна бомба. Вашингтон настоява за отделни, макар и не толкова мащабни, санкции срещу Иран заради противоракетната програма.

Великобритания също приветства изпълнението на споразумението, както и Франция, която обаче обяви, че ще наблюдава отблизо спазването на ангажиментите. Япония планира да вдигне повечето от санкциите си срещу Иран, включително и възможността японски компании да инвестират в добива на петрол и газ. Това ще стане до няколко дни, обяви външното министерство в Токио.