През тази година ще работим до 6-ти май, за да си платим данъците към държавата, изчисли Институтът за пазарна икономика, който традиционно изчислява кога настъпва денят, в който гражданите ще спрат да работят за правителството и ще започнат да работят за себе си.

"Датата е символична, като показва кога държавната хазна ще се попълни, ако всичко изработено бъде незабавно изземвано – ние я наричаме ден на свобода от правителството, а по-света е известна като Tax Freedom Day", уточняват от ИПИ. 

Според данните на института през последните години се наблюдава устойчива тенденция датата да идва все по-късно, което означава, че реално изземваното от данъкоплатците нараства. 

От ИПИ посочват, че този процес е свързан и с увеличаването на бюджетния дефицит след 2013 г., който предполага и т. нар. дни за отработване - това са дните, които в бъдеще ще трябва да изработим, за да попълним текущата дупка в бюджета.

"През 2016 г. ще останат близо 8 дни за отработване, а само за последните три години (2014-2016) натрупаният бюджетен дефицит (над 7 млрд. лв.) се равнява на пълен месец, в които данъкоплатците трябва да работят само за държавата", обясняват икономистите от института. 

Определянето на деня на свободата от правителството се прави чрез съпоставка между приходите в консолидирания бюджет на държавата (без помощите) спрямо БВП на страната.

Изчисленията на ИПИ показват, че през 2016 г. българите ще изработят средно по 241 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания БВП (заложен в Бюджет 2016). Следователно през текущата година са необходими малко над 126 дни, за да се изработят предвидените над 30 млрд. лв. национални приходи в бюджета.

От института посочват, че основната данъчна тежест пада върху раменете на работещите българи, които плащат своите  подоходни данъци, внасят осигуровки и потребяват повече, тоест пълнят хазната с ДДС и акцизи.

"За тези, които могат да бъдат определени като „средна класа”, денят на свобода от правителството може да настъпи дори през лятото. От друга страна за хората, които не работят или работят „на сиво”, денят на свобода от правителството идва много по-рано", уточняват анализаторите.

Най-много дни през 2016 г. ще отделим, за да попълним приходите от ДДС – 35 дни. За постъпленията от акцизи ще са ни нужни над 19 дни. За осигуровките ще ни трябват 30 дни – 21 дни за социално осигуряване и 9 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще попълним за 12 дни, а тези от корпоративни данъци – за близо 8 дни. Други 8 дни ще работим, само за да платим държавните и общински такси.