Постановлението, с което прокуратурата отказва да образува разследване срещу бившия здравен министър проф. Николай Петров е абсолютен "копи пейст" на писмото на самия проф. Петров, с което той се защитава от изводите в одитен доклад, който го уличава в нарушения като шеф на ВМА. Това съобщи бТВ. Писмото е от 21 март, а постановлението на прокуратурата от 12 юни тази година. Двата документа са идентични като съдържание, текст, словоред и т.н.

Разследване на бТВ показа, че фирми, които са близки до проф. Николай Петров, са получили обществени поръчки за 1,6 млн. лева от Военномедицинска академия (ВМА) в нарушение на правилата.  Поръчките за материали за нуждите на ортопедията са спечелени от дружества, които са на семейството на мъжа, с когото живее дъщерята на Николай Петров Руслана. Двамата имат и общо дете. Така на практика проф. Петров като шеф на ВМА е подписал поръчките със зет си. 

Финансовите траншове от ВМА към фирма на близък до директора й са нещо нормално при сегашния модел на управление на здравната система и на държавата. Това мнение изразиха председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и бившият шеф на "Пирогов" доц. Спас Спасков.

"Това говори за модел на управление. Хасково, Добрич – така е структурирано нашето управление. Хората участват в политиката, за да получат келепира. И ако не получат келепира, се сърдят", обясни Кацаров.

И двамата медици са на мнение, че прекомерната намеса на държавата създава предпоставки за корупция и трябват стъпки в противоположната посока. А именно – премахване на монопола на НЗОК, влизане на частните здравни фондове, които по-добре контролират ресурса си, премахване на лимитите и налагане на нови и адекватни стандарти за дейностите. Всичко това – с възможност за пряк контрол от страна на потребителя.

Според Кацаров бившият вече министър не е показал реална воля за реформи и всъщност е продължил политиката на д-р Петър Москов, шефка на чийто кабинет беше дъщеря му.

Много е възможно здравният министър проф. Николай Петров, който вчера подаде оставка, да е настъпил нечии интереси. Това заяви пред БНТ експертът Михаил Константинов. Според него обвиненията към проф. Петров са за това, че е спазил закона.  Според Константинов основният критерий за конкурса е бил ниската цена и е трябвало да бъде избрана фирмата с най-ниска цена. Той коментира, че няма държава в света, която да е щастлива от своето здравеопазване и то е нерешен проблем в целия свят. Константинов смята, че най-вероятно новият министър ще е някой от заместниците на Петров.

Политологът Татяна Буруджиева пък изтъкна, че изборите на здравни министри винаги са тежко погрешни и създават проблеми на управленията.

"Има морал в политиката, колкото всички да твърдят, че няма. ГЕРБ не трябваше да залага на хора, за които има съмнения. Да не би той да е единствения директор на болница или единствения уважаван лекар? Когато си министър трябва да имаш морална честота. Има морал. Има морал и в съответната личност, която си подава оставка, а не се завира в скандали. Това също е морално действие", каза Буруджиева.

Според нея проблемите в здравеопазването се задълбочават от доплащането, което българските пациенти дават на болници е едно от най-високите в Европа.

"В Гърция имаш здравни осигуровки, те ти дават възможност да се лекуваш в държавна и общинска болница. Ако искате на частен лекар държавата внася парите от осигуровката, а вие си доплащате", разказа Бурджиева.

Според нея няма да е проблем, ако следващия министър на здравеопазването не е лекар.