Омбудсманът Мая Манолова е изпратила до председателя на комисията по правни въпроси в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ)) предложение за изменение в Изборния кодекс. С него се позволява на българите във Великобритания да гласуват без ограничения на евровота, ако страната излезе от ЕС. Манолова настоява и за възможност за електронно дистанционно гласуване, каквото трябваше да бъде осигурено на изборите за представители в Европейския парламент през май, но ще бъде отложено за пореден път.

Това обяви Манолова в сутрешния блок ка БНТ. Тя е била сезирана с подписка, събрана от наши сънародници зад граница. В нея те посочват, че само на Острова над 100 000 души участват активно в изборния процес. Според ИК обаче има ограничение за броя секции в страни извън ЕС - те да са до 35. Това ограничение бе въведено преди няколко години с мотива за контролиран вот в Турция.

Сега Манолова предлага изрично да се запише, че при "Брекзит" ограничаването на секциите до 35 няма да важи за Великобритания.

"През май те ще бъдат в хипотеза отнемане на права. Всички политици и институции им обещаха подкрепа независимо от "Брекзит", така че би следвало да започнат да изпълняват своите обещания, като наред са в парламента - нека им дадат възможност да гласуват на евроизборите", посочи Манолова.

Още при обсъждането на измененията в Изборния кодекс (ИК) в правната комисия Данаил Кирилов вече направи предложение за Великобритания да се разпише изключение. От ДПС, които традиционно защитават идеята да няма бариери пред вота в чужбина в страни извън европейската общност, възразиха. Ако има изключение за Албиона, то тогава такова да бъде записано и за всички държави, членки на ООН, настояха от ДПС. След този аргумент председателят на правната комисия оттегли предложението си.

За българите в страните извън ЕС темата е важна и ще бъде поставяна за ново обсъждане, но в момента няма време за такива дебати - остава месец до изборите, посочи Мая Манолова. 

И припомни, че Брюксел призова страните членки да осигурят възможност за обхватно гласуване на гражданите си зад граница. Това припомнят и от ДПС. За Манолова електронното дистанционно гласуване, или т.нар. гласуване по интернет не трябва повече да се отлага. 

"Това, за което настоявам и съм изпратила препоръка до държавната агенция за електронно управление, е пилотният проект, за който има европейско финансиране, да бъде размразен и да започнат да работят по него", посочи омбудсманът.

Този проект в действителност вече е реализиран - обхваща техническите спецификации и всичко останало около организирането на електронното гласуване. Но за партиите вотът в интернет не трябва да се разрешава без гаранции, че зад всеки глас стои свободната воля на избирателя.

Отхвърляне на президентското вето

Днес предстои правната комисия в парламента да отхвърли ветото на президента Румен Радев върху част от текстовете в ИК, приети в средата на февруари. Сред тях е и елиминирането на преференциоалния вот. След това се очаква ново отваряне на изборния закон - с което от ГЕРБ дадоха заявка, че ще върнат старите текстове за преференцията.

Междувременно от НФСБ обявиха, че готвят нови предложения за вдигане на прага на преференциите за местните избори.