Актрисата Скарлет Йохансон е трябвало да наеме адвокати, за да спре компанията OpenAI да ползва гласа ѝ в ChatGPT. съобщи Wired.
Миналата седмица чат ботът осъмна с нов глас за разговори - асистентът Sky, който много наподобява гласа на Йохансон в научно-фантастичния филм "Тя". А през уикенда компанията го изтри.
Снощи Йохансон обяви, че това не е станало случайно - тя е впрегнала екип от адвокати, които са поискали от компанията да обясни как е създаден гласът.
Йохансон разкрива, че директорът на OpenAI Сам Олтман още през септември миналата година е поискал да закупи права върху гласа ѝ за ползване в ChatGPT. Тя е отказала и е била изумена, когато е чула новия глас Sky на чатбота миналата седмица.
"Когато чух демото, бях шокирана, ядосана и в неверие, че г-н Олтман би ползвал глас, който звучеше толкова зловещо подобно на моя, че най-близките ми приятели и новинарски източници не можеха да направят разлика", пише тя в изявление.
На 13 май Олтман публикува в X (Twitter) "Тя" в препратка към филма, явно искайки хората да свързват гласа на актрисата с чатбота.
От OpenAI очаквано отричат.
"Гласът на Sky не е имитация на Скарлет Йохансон, а принадлежи на друга професионална актриса, която използва своя естествен глас,“ твърдят те в публикация в официалния си блог.
Според самия Олтман актрисата е наета още преди той да се допита към Йохансон.
"От уважение към г-жа Йохансон сме спрели използването на гласа на Sky в нашите продукти. Извиняваме се на г-жа Йохансон, че не комуникирахме по-добре", твърди той.
OpenAI вече води серия от дела с художници, писатели и други творци, които твърдят, че най-популярният чатбот с изкуствен интелект използва техните творби без позволение. Сред тях са и цели вестници като "Ню Йорк таймс", както и писатели като Джордж Р. Р. Мартин.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни