Главният прокурор Сотир Цацаров отново иска от Народното събрание да снеме имунитета на депутата от ДПС Илия Илиев. Този път има събрани доказателства от Районна прокуратура–Ямбол и Софийската градска прокуратура за две изборни престъпления - против политическите права на гражданите, съобщават от държавното обвинение.

Става въпрос за парламентарните избори през 2014 г. като в 31-ви изборен район – Ямболски, е била регистрирана кандидатската листа на ДПС с водач лидера на ДРОМ Илия Илиев. В предизборния щаб в града били провеждани множество срещи.

На тях под претекст, че се набират застъпници за партията били изготвяни списъци с личните данни на лица от ромската махала на гр. Ямбол, на които впоследствие да бъдат предлагани и давани парични суми в размер от 30 до 50 лева, за да бъдат склонени да упражнят избирателното си право в полза на определен кандидат - Илия Илиев. При провеждане на срещите Илия Илиев в съучастие като съизвършител с Иван Тодоров (също кандидат за народен представител), организирали три лица да осигурят български граждани от тази махала, които да гласуват срещу заплащане за Илия Илиев.  При тези срещи Илия Илиев парични суми в различен размер, за да се осигурят гласове в негова полза, ще опитат да докажат разследващите.

Те са установили, че в края на септември 2014 г. Илиев дал на един от разпитаните свидетели 2000 лв, а на 5 октомври се срещнал с 8 лица, на които лично предложил по 20 лева, за да гласуват за него. След като свидетелите упражнили правото си глас, Илиев им дал общо 100 лева.

Според СГП депутатът в съучастие с Иван Тодоров е организирал предлагането на имотна облага - веднъж по 30-50 лв., и втгори път - за споменатите 8 души с обещани по 20 лв.

Това всъщност е второто искане за снемане на имунитета спрямо Илиев. Той е без защита от съдебно преследване и обвиняем и по досъдебно производство за длъжностно присвояване. По същото дело СГП привлече като обвиняем и бившия зам.-министър на транспорта Антон Гинев за умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай.

През март Цацаров поиска (и получи) снемане имунитета на народния представител, този път по разследване на Окръжна прокуратура – Русе и СГП.

Прокуратурата ще опита да докаже следните обвинения в съда:

В периода 2007 – 2009 г. Илия Илиев е бил общински съветник, но чрез подставени лица контролирал три търговски дружества - „Розалия ММ“ ЕООД, „Енерджи груп 2003“ ЕООД и “Строителство и инвестиции“ ЕООД.  

С тези дружества са били сключени общо четири договора за строителни дейности, които не са били извършени от фирмите, контролирани от Илиев, като изпълнители, а от работници на самите възложители.

На 11 декември 2007 г. между НК "Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) и „Розалия ММ“ ЕООД бил сключен договор с предмет на стойност 999 560 лв. с ДДС. Сумата по този договор е осигурена от държавния бюджет и е изплатена на „Розалия ММ“ЕООД от директора на железопътна секция Русе към НКЖИ.

Всички дейности по този договор обаче са изпълнени не от работници на „Розалия ММ“ ЕООД, а от работници и служители на самата железопътна секция. Във всички преговори по договора е вземал активно участие самият Илия Илиев. Извършените плащания са обосновани от неистински документи и от документи с невярно съдържание (строителни книжа, протоколи, фактури), които Илия Илиев е осигурявал и е предявявал на възложителя, смятат от държавното обвинение.

Година по-късно НКЖИ сключват договор с Държавно предприятие „Транспортно строителство и възстановяване“ на стойност 2 282 912 лв. с ДДС. По този договор от директора на поделението на „Транспортно строителство и възстановяване“ в Горна Оряховица били  сключени три договора с подизпълнители :

  • с „Енерджи груп 2003“ ЕООД - собственост на брата на Илия Илиев – Йордан Илиев – за ремонтностроителни работи  на отводнителните съоръжения на стойност 665 508 лв.;
  • на 26.09.2008 г. с „Розалия ММ“ ЕООД  за доставка и монтаж на канавки на стойност 814 477 лв. и
  • на 09.10.2008 г. със „Строителство и инвестиции“ ЕООД за ръчен изкоп, превоз и натоварване на земни маси  на стойност 662 629 лв.

Официално вписаните в договорите управители на „Енерджи груп 2003“ ЕООД и „Строителство и инвестиции“ ЕООД - Никола М. и Ивайло К. не знаят за съществуването на тези договори, не са полагали подписи в документите и не са извършвали никакви дейности. Сузана С. – управител на „Розалия ММ“ ЕООД в показанията си сочи, че срещу сумата от 300 лева се е съгласила да й бъде прехвърлена собствеността върху фирмата по молба на „батко й Илия Илиев от Костинброд“ и е подписвала разни документи, но не знае точно какви.

Въз основа на неистински документи и такива с невярно съдържание (строителни книжа, протоколи, фактури), отново осигурявани от Илия Илиев, е било извършвано плащането по трите договора с подизпълнителите, като фактическите дейности  по тях са били извършени също от работници на местната жп секция в работното им време, като допълнителни средства, извън заплатата си, работниците не са получавали.

Всички дейности са били извършвани от работници на железопътните предприятия, по разпореждане на директорите им, които също са привлечени като обвиняеми. По документи ремонтите по железния път са представяни като осъществени от изпълнителите и така на тези дружества, контролирани от Илиев, са заплащани договорените възнаграждения.

Обвинителният акт по това разследване ще бъде изготвен до края на 2016г.