Държавният департамент на САЩ публикува списък с 39 руски оръжейни компании и служби, с които вече е забранено да се търгува. Списъкът се появява със закъснение от месец, след като администрацията на Доналд Тръмп наложи санкциите чрез одобреното на 28 юли решение на двете камари на Конгреса.

Срещу повечето компании от списъка американската забрана за търговия вече действа, а сред новите имена е корпорацията „МиГ“, с която България има сложни отношения заради модернизацията на бойната ни авиация. До нея се нареждат още „Рособоронекспорт“, "Калашников", "Сухой", "Ижмаш" и др.

Освен 33 фирми от военно-промишления комплекс на Русия списъкът включва още 3 руски спецслужби - Службата за външно разузнаване (СВР), Главното разузнавателно управление на Генщаба на Въоръжените сили (ГРУ) и Федералната служба за сигурност (ФСБ), както и 3 организации, които Вашингтон определя като "разузнавателни" - компаниите Специален технологичен център и Цифрово оръжие и защита, както и "автономната нестопанска организация" Професионално обединение на конструкторите на информационни системи.

Присъствието на компаниите и организациите в списъка не означава автоматично въвеждане срещу тях на санкции. Активите им няма да се замразяват в САЩ (това вече е направено за повечето по силата на предишно ембарго) и се забраняват само "съществени транзакции", без да се въвежда тотално прекратяване на активността. Който е вършил "съществен" бизнес с изброените юридически лица след 2 август 2017 г. (денят, в който Тръмп подписа закона и той влезе в сила), подлежи на потенциални санкции от 29 януари 2018 г.

Ограниченията включват поне 5 от общо 12 вида санкции като забрана на износ на американски стоки за нарушителя, забрана той да получава кредитиране от САЩ, отказ за издаване на американски визи (включително за ръководството на компанията или организацията нарушител) и др. За подобни сделки ще бъдат преследвани компании и граждани по цял свят.