Полицията тези дни се връща в гетата. Това обещават политиците. Ако вярваме обаче на правителствените документи, тя не си е тръгвала от там.

31 461 полицейски служители са били обучени само през 2014 г. „в рамките на служебната учебна година по месторабота“. Това обаче били само беседи. А за „теоритико-практически курсове на обучение на национално и местно ниво на тема „Работа на полицията с етническите малцинства” не останали пари.

Всичко това е написано в приетия от правителството само преди седмици „Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на република България за интегриране на ромите 2012-2020 г.“

Документът е от 61 страници и, както пише в самия него, той отчита също и „напредъка по международната инициатива „Десетилетие на ромското включване 2005-2015”, както и на изпълнението на общинските плановете за действие за 2014 г."

Т.е. всичко, което държавата прави по отношение на ромите е в този документ.

В него са включени отчетите на всички институции – какво и как са направили по въпроса.

МВР отчита, че още от три години в учебника по „Оперативно-издирвателна дейност за противодействие на конвенционалната престъпност" е включен специален раздел „Оперативно обслужване на райони с компактно ромско население по линия противодействие на конвенционалната престъпност".

МВР отчита също, че всекидневно провежда беседи с когото се сетите в ромските гета, за „недопускане на криминализиране на средата вътре в ромските общности“. Министерството отчита, че провежда срещи, беседи, консултации...

Документът рисува картина, която тези дни представители на властта открито казват, че не съществува.

Представяме ви без редакция частта от Административния мониторингов доклад, в която МВР отчита своята дейност:

...

"Министерството на вътрешните работи извършва целенасочена дейност за опазване на обществения ред и предприема всички необходими мерки за осигуряване правата на малцинствата и за недопускане на прояви на дискриминация, расизъм, екстремизъм и ксенофобия.

В Академията на МВР са разработени учебни програми „Защита правата на човека" и „Полицейска защита на правата на човека" и „Полицейска етика". В издадения през 2012 г. учебник по задължителната учебна дисциплина „Оперативно-издирвателна дейност за противодействие на конвенционалната престъпност" е включен специален раздел „Оперативно обслужване на райони с компактно ромско население по линия противодействие на конвенционалната престъпност".

В плана за първоначално професионално обучение на стажанти и служители от МВР се разглеждат теми, свързани с оперативно обслужване на райони с компактно ромско население, правата на човека и полицейската етика.

В курсовете за професионална първоначална подготовка се преподават учебните дисциплини „Полицейска защита на правата на човека" и „Полицейска етика".

Във висшите бакалавърски курсове на факултет „Полиция" се изучава задължителната учебна дисциплина „Защита на правата на човека", като всяка учебна година около 200 курсанти полагат изпит по дисциплината.

1. Дейност 1.1.1. „ Обучение на полицейските служители по правата на човека и проблемите на малцинствата в рамките на служебната учебна година по месторабота”. С цел поддържане на устойчиво ниво на професионална квалификация на полицейските служители в рамките на техните правомощия обучението се осъществява от служители, преминали специална подготовка за обучители по определена тематика.

Разгледани са разнообразни теми за повишаване квалификацията на полицейските служители за работа в мултиетническа среда: „Специфика на работа на полицейските служители и конкретни действия при осъществяване на правомощията им в райони с преобладаващо ромско население”, „Етично поведение при работа с граждани”, „История, обичаи, традиции и религиозни убеждения на различните етнически групи и в частност на ромското население”, „Проблеми на ромите в социалната сфера”, „Действия на полицейските органи при извършени групови нарушения на обществения ред и други тежки противоправни деяния в квартали с компактно ромско население”, „Човешките права и етика”, „Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи”, „Идентифициране на проблеми на обществения ред и сигурност в местната ромска общност”, „Международна конвенция за премахване на всички форми на дискриминация”, „Европейски стандарти за работа с мултиетническо общество- стереотипи, дискриминация и предразсъдък”, „Рамкова конвенция за защита на националните малцинства” и др.

През 2014 г. са проведени 1157 обучения по месторабота, като са обучени 31461 полицейските служители от РУ при СДВР/ОДМВР и дирекция „Жандармерия”-ГДОП.

Системното обучение на полицейските служители по горепосочената тематика са съобразени с Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020) и плана за действие по стратегията „Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г.”, което подпомага полицейските служители при ежедневната им работа чрез осъществяване на ефективна комуникацията с българските граждани, самоопределили се като роми.

2. Дейност 1.1.2. „Ежегодно провеждане на 10 седмични теоритико-практически курса на обучение на национално и местно ниво на тема: „Работа на полицията с етническите малцинства”. По плана за действие за МВР са заложени по 18 230 лв. за всяка една година, които средства са от Републиканския бюджет. Поради липса на финансови средства през 2014 г., обучението на полицейските служители е ориентирано по проблематика, касаеща правата на човека и проблемите на малцинствата в рамките на професионалната учебна година по месторабота.

С оглед превенция на правонарушенията и ефективно реагиране при получени сигнали за извършени престъпления и нарушения на обществения ред, както и недопускане ескалиране на напрежението в районите с компактно ромско население, бяха разпоредени мероприятия от главния секретар на МВР, относно изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020) и Националния план за действие „Десетилетие на ромското включване 2005 – 2015 г.

3. Превантивни мероприятия и дейности по изпълнението:

- с неформалните лидери на ромските общности се провеждат периодични (месечни) срещи с цел придобиване на необходимата информация за анализ на състоянието на средата за сигурност в ромските квартали и степента на вътрешни междуродови конфликти в общността. Провеждат се и срещи със служители на отдели „Социални дейности и интеграция на малцинствата” към общинските администрации, дирекция „Социално подпомагане”, на които се обсъждат евентуално възникнали проблеми и въпроси от компетенцията на полицията с цел тяхното своевременно решаване, както и във връзка с превенция на престъпността.

- провеждат се ежедневни превантивни беседи с лица от ромските общности, периодични и редовни посещения в обособените ромски квартали, за по-добро запознаване с проблемите на ромите и своевременното им решаване;

- провеждат се специфични полицейски мероприятия с оперативни способи с оглед осъществяване на контрол и недопускане на криминализиране на средата вътре в ромските общности, намиращи се на обслужваните територии;

- провеждат се беседи и разговори в училища и детски градини, посещавани от ромски деца. Изнасят се лекции пред лица от ромски произход с цел запознаване с правата и задълженията на ромите като граждани на Р.България.

- на екипен принцип полицейските служители, обслужващи райони с компактно ромско население, ежемесечно докладват за настроения и проблеми в тези общности, като част от проактивния модел на МВР за работа на служителите в мултиетническа среда;

- осъществява се явно наблюдение на лица от ромски етнос, извършили правонарушения, провеждат се беседи с тях с цел насърчаването им за полагане на труд, който ще осигури необходимите им средства за нормалното им препитаване;

- провеждат се профилактични беседи от полицейските служители за въздействие върху лицата от ромски произход, изтърпели ефективно наказание „Лишаване от свобода” или с наложени пробационни мерки, с цел подпомагане на интегрирането им в обществото;

- провеждат се срещи с представители на фондация „Евророма”, относно съвместна работа с проблемни деца от ромски произход.;

- в районите управления в страната са провеждани срещи с малцинствени групи относно „Злоупотреба със системите за социално подпомагане в Германия”;

- съвместно с отделите „Закрила на детето” са провеждани разяснителни беседи сред ромското население във връзка с ранните бракове помежду им;

- провеждат се периодични срещи с представители на „Център за междуетнически диалог и толерантност – „Амалипе”, Сдружение „Рома прогрес” и други НПО за установяване на напрежение сред ромското население на обслужваните територии, както и подготвяни нарушения на обществения ред. Провеждат се беседи с лицата от ромското население и техните лидери с цел повишаване на доверието и решаване на възникнали проблеми.

- изготвят се работни карти по проблеми, свързани с ромското население ( помощ на жертви на домашно насилие ; мерки за борба с противообществените прояви и употребата и разпространението на наркотични вещества сред малолетни и непълнолетни; мерки за борба с хулиганството; употребата на алкохол);

- провеждат се СПО с различна тематична насоченост в малките населени места; поставяне на задачи на служители от Национална програма „Сигурност”; активно сътрудничество с частни охранителни фирми охраняващи земеделски площи, предприятия и складове;

Относно малцинствените групи се извършват проверки с общински служители и служители на дирекция „Социално подпомагане” в районите с компактно ромско или друго малцинствено население, относно адресна регистрация, незаконно пребиваващи, наличие на незаконни постройки, битовите условия, при които се настанени малолетни и непълнолетни лица.“

...

Добре звучи, нали?