Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов изрази в “Панорама” съжалението си, че на парламентарна комисия в Народното събрание промените в Конституцията, касаещи съдебната система не се гласуваха с мнозинство.

“За мен имаше дебат, този дебат обаче не беше чут и причината за това е, че диалогът тръгна в съвсем друга посока – с обиди, квалификации”, коментира той.

На въпрос защо тази битка стана лична между главния прокурор и правосъдния министър председателят на ВКС подчерта, че въпросът е кой има интерес.

"Статуквото е това, което има интерес да се запази блатото в това състояние, в което е. Смятам, че някой трябва да понесе отговорност, ако и този път пропилеем шанса да направим реформа в съдебната система. За мен въпросът е кой ще понесе отговорността и въпросът е в това кой има интерес да не се променя съдебната система", каза още Панов.

Панов се спря на анализ на Иван Кръстев върху данни на Лондонски изследователски център "Демос" за десните партии и ксенофобските настроения, като посочи, че причината за крайно десните формации е не че хората са по-бедни, по-необразовани, а в това, че се е провалила съдебната система, че няма справедливост и затова те се насочват към лидери, които обещават ако не справедливост, то поне възмездие. Ето защо, подчерта той, когато една съдебна реформа не се осъществи, това влияе на политиката.

"Реформата започва от Висшия съдебен съвет, защото рибата мирише от главата. Много скандали в съдебната система станаха от грешни назначения. Много скандали, за съжаление, идват от ВСС. Нека има промени в ГПК и НПК, макар че скоро имаше изменения, нека говорим за медиация, за възстановително правосъдие, нека да говорим за юридическото образование. Но кадровият орган е важен - той конструира в себе си много информация и власт."

“Имаме много важна новина и тя е, че обектът на промяната -  самите съдии – изразяват желание за тази промяна, те искат да бъдат реформирани”, категоричен беше председателят на ВКС. И поясни, че разделянето на ВСС на колегия на съдиите и на колегия на прокурорите е действие в тази посока и съдиите го желаят.

Съдия Панов заяви, че подкрепя конституционните промени и този път не бива да се пропилява огромният шанс за реформа.

“Съдебната система прави своите стъпки – имате членове на ВСС, които са “за” конституционните промени, Президентство, Министерство на правосъдието, ВКС  – какво по-голямо желание от това самата система да иска да се реформира”, каза Лозан Панов.

Своето място в тази битка той вижда да се бори за независимостта на съдиите. Съдът трябва да отстоява правото и след това да правораздава, ето защо аз съм за отстояване на правото, каза Панов и поясни, че самата реформа не е самоцел сама за себе си.