Проекти за градската среда и подкрепа за реформата в образованието и здравеопазването, са приоритетите в новата Оперативна програма "Региони в растеж” (ОПРР). Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на дискусия "Деветте пътя към еврофондовете, ОП „Региони в растеж”, съобщи БГНЕС.

Павлова разясни, че новата ОПРР ще се базира на ясна визия и стратегия за сектор "Градове". Всяка община ще определя сама проектите и ще преценява кое е най-доброто за нея.

"50 % от програмата ще се управляват от общините, с 370 млн. лв. се предвижда да създадем 5 фонда на принципа на финансов инженеринг. С тях искаме да привлечем финансови и банкови институции и с частния бизнес да реализираме проекти за градска среда. Един фонд ще е за София, за Северна България, Южна България, гаранционен фонд и фонд за развитие на туризма, инфраструктурата и туристическите атракции с капитал от около 200 млн. лв.", обясни регионалният министър.

Павлова отбеляза, че новата ОПРР ще работи по три приоритета. Първият е за градска среда с ресурс от 1,5 млрд., лв. Вторият е за инструменти и фондове за финансов инженеринг и третият е за подкрепа за ключови реформи.

164 млн. лв. ще се насочат за реформата в спешната помощ. Целта е да се изградят във всички населени места спешни центрове и да се закупят линейки.

Ще има подкрепа за сектор образование с над 220 млн. лв. за образователна инфраструктура с приоритет професионалното образование. 100 млн. лв. ще отидат за центрове за деца с увреждания и деца, изоставени от родителите си, както и за старчески домове.

"За пътища този път по-малко, защото и Европа дава по-малко за пътища, 380 млн. лв. ще са за пътна инфраструктура, за пътища 1, 2 и 3 клас", добави Павлова.

Регионалният министър направи и обобщение на някои от резултатите от старата ОПРР. 3, 5 млрд. лв. за градско и регионално развитие са се реализирали за 7 години по старата програма. 114 туристически атракции са били обновени, създадени са 118 центъра за деца, лишени от родителска грижа и деца с увреждания. 44 града са с изцяло обновена градска среда, над 1100 км републикански пътища са били изцяло ремонтирани.

"В седемте големи града почти половин милиард лв. беше даден за градски транспорт, бяха закупени 193 пожарни и спасителни автомобили. Тези дейности са най-видими за хората и са най-пряко през кметовете. Първият програмен период започнахме без готови проекти, без ясна визия и стратегия. Така се ремонтираха училища  - без да се ремонтира покривът и той протече. Не беше лесен пътят, това доведе и до финансови корекции, но си научихме уроците", убедена е Павлова.