Окръжна прокуратура - Бургас е прекратила досъдебното производство за прострелването на афганистански гражданин в района на община Средец през октомври 2015 г., поради липса на извършено престъпление. Това съобщиха днес от прокуратурата, макар че постановлението е от 24 юни.

ГЕОРГИ КОСТОВ: 54 СРЕЩУ ТРИМА - КАК МОЖЕ ДА СЕ УСТОИ НА ТОВА ЧИСЛО?!

Ето какво са установили разследващите за фактическата обстановка в нощта на 13 срещу 14 октомври 2015 г. 55 чужди граждани, от които 4 от Ирак и 51 от Афагнистан преминали без разрешение границата в района на 97-а гранична пирамида в землището на с. Белеврен, община Средец, област Бургас.

Придвижвали се пеша и около 21 ч .на 15 октомври достигнали територията на община Средец, където в момента се намирал мобилен граничен полицейски взвод на ГПУ Средец.

Чрез използването на ръчна термовизионна камера служителите засекли движението на групата и подали сигнал по радиостанцията за констатираното от тяхна страна движение в граничната зона на намиращия се в близост гранично-полицейски наряд, в състава на който бил полицай Вълкан Хамбарлиев и още двама гранични полицаи. В този момент те се намирали в близост до Аврамов мост, община Средец и се отправили пеша в направлението, за което им било съобщено, че се намира групата.

Установено е, че Хамбарлиев и колегите му достигнали мост „Рибарска среща“ и разпределили  позициите си от двете страни на моста с цел да задържат групата лица, а  при необходимост и да предотвратят  възможността да се укрият.

БХК: СПОРЕД АФГАНИСТАНЦИТЕ УБИТИЯТ Е НА 19 Г., ПОЛИЦАИТЕ СА СТРЕЛЯЛИ МНОГО ПОВЕЧЕ

Групата пристигнала до моста, а шумът от придвижването им  и тихият говор били чути от Хамбарлиев и двамата му колеги, а предвид тъмнината и характера на местността в района около моста - обрасла с тревиста и дървесна растителност и силната акустика под него, "служителите на ГПУ възприели единствено факта на присъствие на множество хора, които се движили в тяхна посока".

В изпълнение на вменените им служебни задължения да задържат нарушители на държавната граница, Хамбарлиев и един от неговите колеги, обръщайки се с лице към подмостовото пространство извикали по посока на движещите се срещу тях хора „Стоп! Полиция!“.

Към този момент в подмостовото пространство се намирали 13 чужди граждани, а останалата част от чужденците се движили след тях.

Въпреки издадените със силен глас разпореждания, служителите на ГПУ възприели, че същите не се изпълняват, а хората продължават да се движат срещу тях, викайки на неразбираем език. Отчитайки тези обстоятелства, както и необходимостта  от задържане на лицата, за чието противозаконно пребиваване в граничната зона били налице достатъчно данни и с оглед осигуряване на личната си безопасност, свидетелят Хамбарлиев заредил служебното си оръжие пистолет „Макаров“ и произвел изстрел.

Разследващите потвърждват, че куршумът се ударил в свода на моста, при сблъсъка си със железобетонната конструкция отскочил и накрая проникнал в предно-лявата част на шията на един от афганистанските граждани.

В резултат на нараняването пострадалият паднал по гръб в реката, а негов спътник и братовчед се опитал да спре кървенето, като притиснал към раната ризата си. Към тях веднага се приближили граничните полицаи, като един от тях предприел действия по оказване на първа помощ и продължил да притиска раната на пострадалия, за да спре кръвотечението. В резултат на огнестрелното нараняване в шията, пострадалият починал.

Вълкан Хамбарлиев и другият му колега успели да настигнат разпръсналите се в местността чужди граждани и да ги задържат.

В хода на  разследването са извършени огледи на местопроизшествие, разпитани са над 70 свидетели, изготвени са множество експертизи - физикохимични, балистични, съдебно медицински и др. Извършени са и три следствени експеримента.

При анализа на събраните доказателства се установява по безспорен начин, че именно рикошетът  на патрона, изстрелян от Хамбарлиев и отклонението по линията на траекторията му в резултат на удара в дъгата на моста, се намира в причинно - следствена връзка със смъртта на пострадалия афганистански гражданин, пишат прокуроите.

... Още повече, че и съгласно т.2  b) от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи …“Лишаването от живот не се разглежда като противоречащо на разпоредбите на този член, когато то е резултат от употреба на сила, призната за абсолютно необходима: … при осъществяването на законен арест …“,  се сочи в постановлението на прокурора.

Налице е случайно деяние по смисъла на чл.15 от НК, т.е. липса на вина, тъй като в конкретната ситуация Хамбарлиев не е бил нито длъжен, нито е могъл да предвиди настъпването на общественоопасните последици от деянието. Същите са настъпили при наличието и под въздействието на обективно непредвидими обстоятелства...

Постановлението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Бургас в 7 дневен срок и ще бъде изпратено на наследниците на пострадалия.